Holica- z widokiem na Bieszczady

Październik to jesień, a jesień w Bieszczadach kojarzy się z żółto-czerwonymi, kolorowymi lasami i niepowtarzalnymi krajobrazami. Jednak nie tym razem… Po pierwsze, kolorów jeszcze nie było (byliśmy za wcześnie), po drugie przez dwa dni padał deszcz, bieszczadzkie szczyty skąpane były w gęstych mgłach, a szlaki to płynące błotne potoki. Tak! To też jest jesień w Bieszczadach! Zdecydowanie mniej fotogeniczna. Wcześniejsze plany na długie wędrówki poszły w niepamięć, skorzystaliśmy więc z porad naszych cudownych gospodarzy i robiąc użytek z ciut lepszej aury znaleźliśmy się na Holicy. Do Bieszczadów tych wysokich to jeszcze trochę, ale przynajmniej z wieży widokowej, która znajduje się na szczycie Holicy, można na Bieszczady popatrzeć. Panorama jest zacna!

Holica mierzy 761 m wysokości i jest jednym z wierzchołków środkowej części pasma Żukowa, w górach Sanocko-Turczańskich, drugim pod względem wysokości po Buczniku (768 m). Północne jej zbocza opadają do doliny potoku Potoczek i miejscowości Ustjanowa Górna, natomiast południowe w stronę wsi Łobozew Górny. Stoki są zalesione, a grzbiet przecina utwardzona droga leśna. 

Leśna droga prowadząca grzbietem Żukowa

Przed II wojną światową Ustjanowa Górna (z Holicą) stanowiły wielkie centrum wyszkolenia szybowcowego. Zaczęło się w 1931 roku od wizyty członków Sekcji Szybowcowej Lubelskiego Klubu Lotniczego, którzy odkryli tu dogodne warunki terenowe. W następnych latach powstał Wojskowy Ośrodek Szybowcowy z lotniskiem szybowcowym. W 1936 na grzbiecie Holicy wybudowano hangar, a na jej zboczu zainstalowano wyciągarkę. W 1939 wojskowa szkoła pilotażu szybowcowego dysponowała 774 płatowcami i 54 stanowiskami startowymi. Miesięcznie szkoliło się tu od 300 do 1000 pilotów. Ośrodek podlegał Bazie Lotniczej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Podczas wojny szybowisko zostało zniszczone.

Tablice informacyjne
Tablice informacyjne przy ścieżce

Przez Holicę prowadzą liczne ścieżki przyrodnicze. Z Ustrzyk Dolnych przez grzbiet Żukowa biegnie niebieski szlak turystyczny, poprowadzony jest szlak konny oraz leśna ścieżka historyczno-przyrodnicza „Żukowem do Krainy Lipieckiej” rozpoczynająca się w Ustjanowej Górnej, a kończąca w Żłobku. Na północnym stoku Holicy nad Ustjanową Górną znajdują się trasy narciarstwa biegowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy właśnie w Ustjanowej Górnej, na leśnym parkingu przy wspomnianych wcześniej trasach biegowych. Parking nie jest jakiś bardzo duży, ale bez problemu można tam zostawić samochód. Mowa tutaj oczywiście o październikowym poniedziałku, w sezonie im wcześniej będziecie na parkingu tym lepiej, bo miejsc szybko ubywa i pozostaje parkowanie wzdłuż ulicy. Według tablic informacyjnych, na szczycie Holicy powinniśmy być za około godzinę. Na polance tuż obok parkingu znajduje się wiata turystyczna, ławki i miejsce na ognisko.

Parking

Ruszyliśmy zgodnie z zielonymi oznaczeniami ścieżki przyrodniczej. Trasa na całej swej długości była świetnie utrzymana i bardzo wygodna. Nie oczekujcie jednak na tym etapie wędrówki jakichkolwiek widoków, ponieważ dukty, którymi się poruszaliśmy wiodły przez las i zarośla. Miało to zdecydowanie swój urok, wszak las jesienną porą jest bardzo malowniczy. Początek szlaku to płaski odcinek, przejście przez mostek i łagodnie wznosząca się leśna arteria. Przy ścieżce przyrodniczej co jakiś czas umieszczone są tablice edukacyjne opisujące okoliczną florę i faunę.

Leśne ścieżki
Leśne ścieżki

Zgodnie z czasem dotarliśmy w okolice wierzchołka Holicy, do bitej, utwardzonej drogi prowadzącej przez grzbiet Żukowa i po lewej stronie dostrzegliśmy konstrukcję wieży widokowej. Idąc w jej kierunku, minęliśmy po prawej stronie kolejną dużą wiatę z kaflowym piecem, stołami i paleniskiem.

Już widać wieżę widokową
Wiata turystyczna
Palenisko i miejsce odpoczynku

Z polany roztacza się widok na wzniesienia gór Sanocko-Turczańskich otaczających Jezioro Solińskie i Myczkowskie. Widoczny jest także niewielki fragment Zatoki Teleśnickiej. Jednak to tylko przedsmak tego, co możemy zobaczyć z wieży.

Tam są widoki

Wieża widokowa jest dość „świeżą” atrakcją turystyczną ponieważ powstała w lipcu 2023 roku. Jej wysokość to dokładnie 34,79 m. Dwa zadaszone tarasy widokowe znajdują się na wysokości 17 i 30 m, aby znaleźć się na górnym tarasie należy pokonać 173 schody. Wieża skonstruowana jest tak, że nawet osoby z lękiem wysokości nie powinny mieć problemów z wejściem na górę. Na wieżę nie wolno wprowadzać psów, informacja ta zawarta jest w regulaminie tuż przy wejściu.

Widoki

No to teraz do sedna! Co z tej wieży widokowej możemy zobaczyć? Tak się składa, że bardzo dużo, wszak widok to panorama na 4 strony strony świata. Na północy widać zabudowania Ustrzyk Dolnych i otaczające je Góry Słonne. Na zachód od miasta wyłaniają się wzniesienia Wielki i Mały Król oraz Kamienna Laworta, a na wschód: Gromadzyń i Orlik. Jeszcze ciekawsza jest strona południowa. Na pierwszym planie znajdują się  grzbiety gór Sanocko-Turczańskich. Dojrzymy fragment Zatoki Teleśnickiej i skrawek Jeziora Myczkowskiego. Dalej są już te ukochane Bieszczady. Widać Tarnicę, Halicz, Krzemień i Bukowe Berdo. Przy okazji naszej wizyty pogoda nie była najlepsza, ale to czego nie było widać dorysowaliśmy oczyma wyobraźni……Jest też Połonina Wetlińska, Caryńska i Smerek, za nimi Rawki. Nieco bliżej rozciągają się pasma Magury Stuposiańskiej, Dwernika i Jawornika oraz grzbiet Otrytu. Całe Bieszczady jak na dłoni. Zdecydowanie jest na co patrzeć! Uwierzcie na słowo.

Widoki z Holicy
Widoki z Holicy
Widoki z Holicy
Widoki z Holicy

Przed wyruszeniem w drogę powrotną podeszliśmy jeszcze w kierunku właściwego szczytu Holicy. Jest on dobrze widoczny z drogi grzbietowej, ponieważ znajduje się tam punkt triangulacyjny. Rozpościera się tam również widok na Ustrzyki Dolne i Góry Słonne.

Widok na Ustrzyki Dolne
Jesienne skarby
Odi:)

Na parking wróciliśmy tą samą drogą. Szlak nie jest długi, bo to najkrótszy wariant dotarcia na Holicę. Inne możliwości wejścia na Holicę to:

  • szutrową drogą bez oznaczeń z parkingu przy drodze pomiędzy Ustjanową Dolną a Łobozewem,
  • od strony Oszwarowej niebieskim szlakiem na Bucznik 768 m n.p.m., a potem w lewo drogą i ścieżkami,
  • z Równi niebieskim szlakiem na Bucznik 768 m n.p.m., a później drogą i leśnymi ścieżkami
  • ze Żłobka ścieżką przyrodniczo-historyczną „Żukowem do Krainy Lipeckiej”- kolor zielony
  • z Hoszowczyka szlakiem rowerowym- kolor czerwony

Niby taki niepozorny wierzchołek, szlak niezbyt wymagający i dość krótki, a jednak chyba warto. Z pewnością wrócimy tam w innych, lepszych warunkach pogodowych i widokowych.

PRAKTYCZNIE:

  • start wycieczki na leśnym parkingu, przy ścieżkach narciarstwa biegowego w Ustjanowej
  • w październiku parking był bezpłatny
  • ścieżka oznaczona kolorem zielonym
  • wstęp na wieżę widokową bezpłatny
  • na wieżę NIE wolno wejść z psem (regulamin)
  • pod drodze wiaty turystyczne, miejsca na ognisko, ławki itp
  • dystans: około 7,5 km (w dwie strony); czas: 2,15h; wznios: 287 m
  • trasa: https://mapy.cz/s/gonatasuhu
  • nocleg: Bieszczadzka Miejscówka

W 2023 na grzbiecie Holicy Gmina Ustrzyki Dolne wybudowała wieżę widokową o wysokości 35 m. 

Loading

Please follow and like us: